22. 6. – 22. 7.

Jak nedostat rakovinu

Nebudu tady psát, kolik žen ročně onemocní rakovinou děložního čípku, a už vůbec ne, kolik jich na toto onemocnění ročně zemře. To si můžeš za 5 vteřin vygůglit. Zato bych ti chtěla dát tip, jak se rakovině děložního čípku vyhnout.

Samotnou mě to překvapilo, ale rakovina děložního čípku se zdaleka netýká jenom starších žen. Já jsem onemocněla v 27 letech a znám jednu slečnu, která mě ve svých 25 letech dokonce trumfla.

Teď, když už víš, že se tě to taky týká, pojďme rovnou k věci. Každá holka ví, že má jednou ročně chodit na preventivní gynekologickou prohlídku.  Když jsem se ale ptala svých kamarádek a známých, proč se tam musí chodit, tak říkaly většinou jenom „no, tam se dělají nějaké stěry a pak se dozvím, jestli je to dobrý nebo ne“. Až na výjimky jsem se už ale nedozvěděla, co má být dobrý.

Na preventivní prohlídky se nechodí jenom kvůli stěrům, ale kvůli další spoustě různých věcí –  např. zánětům, polypům, srůstům, myomům apod. Pojďme se teď ale soustředit na cytologický stěr, protože ten se rakoviny bezprostředně týká.

Rakovina hraje na cyty

11422125_10152870348218021_1435327052_o

Cytologický stěr se provádí proto, aby byly odhaleny přednádorové nebo nádorové buňky v děložním čípku. Jinak řečeno, z výsledků zjistíš, jestli máš rakovinu nebo se tě rakovina může potenciálně týkat.

Existují tři stupně přednádorových změn. CIN I, CIN II a CIN III. Pokud ti vyjde CIN I, můžeš být pořád v klidu. Pravděpodobně tě čeká jenom sledování a častější návštěvy gynekologa, občas se stává, že přednádorové změny samy vymizí. Pokud máš ve výsledku CIN II nebo CIN III, je možné, že budeš muset podstoupit jednoduchý zákrok, kterému se říká „konizace“, kdy dojde k odstranění části čípku, ale ve většině případů to nemá žádný vliv na další zdraví, včetně těhotenství. Zkrátka není se čeho obávat. Pokud ti žádné přednádorové změny nevyšly, můžeš třeba prorazit hlavou strop, koupit si jahodový dort nebo odletět na Nový Zéland. Zatím tě pravděpodobně rakovina děložního čípku nečeká.

Co se stane, když se na to vykašleš?

Pokud jsi ale nebyla dlouho na prohlídce, je možné, že se nemoc nepodaří podchytit včas a tvůj gynekolog ti sdělí, že máš raka. V tom případě vítej v klubu! Nemusíš se ale hned hroutit, to, že máš rakovinu, ještě automaticky neznamená, že půjdeš pod kytky. Rakovina děložního čípku je v raných stádiích velmi dobře léčitelná, a i kdyby to s tebou nedopadlo zrovna nejlíp, vždycky na tom budeš lépe než tato kapela:

Teď, když už víš, že ti může návštěva gynekologa zachránit život, objednej se směle ke svému gyndaři či gyndařce. Pokud náhodou zrovna nemáš stálého gynekologa, zkus stránky http://www.znamylekar.cz/, kde si podle recenzí vybereš lékaře, který ti bude sympatický, a pak už stačí zakliknout v kalendáři datum a čas, kdy se chceš na prohlídku objednat. Žádné volání. Stačí ti k tomu jenom tvůj počítač.

Zachraň si život

Návštěva gynekologa trvá půl hodiny, léčba rakoviny v tom nejlepším případě půl roku, a to ještě s nejistým výsledkem. Vypočítej si sama, co se ti víc vyplatí.

„Jsem ošetřující lékařka Lucie a mnoha dalších pacientů. Někteří už chodí jen na kontroly po úspěšné léčbě, jíní stejně jako Lucie právě ze všech sil bojují a někteří už bohužel nejsou mezi námi. Čím je člověk mladší, tím méně si připouští, že se ho rakovina může týkat. Preventivní prohlídka je přitom to nejmenší, co pro své zdraví může udělat opravdu každý. Jestli je nějaká zbraň v boji s rakovinou účinná, je to záchyt v časném stadiu. Věřte mi, účinnější zbraň opravdu není. A proto bych ráda všem vzkázala: ‚Nebojte se a přijďte včas.‘“ MUDr. Markéta Bednaříková

Co můžeš udělat dnes?